Zakup energii

Polski rynek energii

składa się z 3 podstawowych elementów:

- rynek kontraktowy
Handel odbywa się na podstawie dwustronnych umów zawieranych pomiędzy producentami energii, sprzedawcami energii oraz klientami końcowymi.

rynek giełdowy
Wyprodukowana energia elektryczna sprzedawana jest na Towarowej Giełdzie Energii. Obrót prowadzony jest przez całą dobę, przez 365 dni w roku. Handel opiera się przede wszystkim na Rynku Dnia Następnego (RDN). Sprzedawcy energii z jednodniowym wyprzedzeniem muszą oszacować ilość energii, którą będą mogli dostarczyć do systemu oraz zaoferować jak najlepszą cenę tak, by ich oferta została zaakceptowana.
Na Giełdzie funkcjonuje również Rynek Terminowy Energii Elektrycznej (RTEE). Ustalane są tu terminowe kontrakty na dostawę energii, określające cenę w dłuższej perspektywie czasowej. Instrument ten pozwala sprzedawcom i największym odbiorcom, dokonać prognozy ceny energii oraz optymalizować koszty jej sprzedaży czy zakupu.

- rynek bilansujący
To rynek techniczny - nie jest miejscem handlu energią, jednak jego istnienie jest niezbędne dla funkcjonowania całego systemu. Jest to część rynku energii, na której odbywa się bilansowanie różnic, jakie wytworzą się między transakcjami zawartymi przez uczestników rynku, a autentycznym zapotrzebowaniem na energię.

Poza ww. prąd może być zakupiony za pośrednictwem Zorganizowanej Platformy Obrotu. Umożliwia ona sprzedaż oraz zakup energii za pomocą internetowej tabeli ofert. Handel odbywa się na rynku terminowym, rynku dobowo-godzinnym, rynku praw majątkowych oraz pozwoleń na emisje CO2.

Mogą Cię zaciekawić

POROZMAWIAJMY O MOŻLIWOŚCIACH

Sprawdź o ile obniżymy
Twoje koszty energii

Powiedz nam trochę o sobie 
i porozmawiajmy o optymalizacji Twoich kosztów.

    Numer telefonu

    Wysokość rachunku za energię w PLN

    Wydział Elektroenergetyki
    ul. Namysłowska 13/5
    03-454 Warszawa
    E-mail
    biuro@icpower.pl
    Telefon kontaktowy
    22 677 22 28 30
    envelopephone-handsetmap-marker