Którego sprzedawcę i jaką taryfę wybrać?

Idąc do sklepu w celu zakupu wybranego produktu idziemy tam, gdzie zapłacimy najmniej. Energia to też towar który kupujemy. Mając do wyboru wielu sprzedawców energii, warto zastanowić się czy nie mogę wybrać tańszego. Szeroki zakres taryf dostępnych w Polsce pozwala wybrać najlepszą opcje dla Twojego przedsiębiorstwa w zależności od sposobu i częstotliwości korzystania z prądu. Odpowiedni wybór umożliwi znaczne zmniejszenie kosztów ponoszonych przez firmę.
Co to jest taryfa energii elektrycznej?
Jest to plan cenowy, oferowany przez sprzedawców swoim klientom, na podstawie których oferują sprzedaż energii. Taryfa składa się m.in ze stref czasowych w których energia jest droższa lub tańsza zachęcając odbiorców do jej pobierania w okresach większej rezerwy mocy w systemie zasilania.
Którego sprzedawcę wybrać?
Sprzedawcę energii w początkowej fazie wybieramy na podstawie rejonu, nie wszyscy mogą oferować swoje usługi w Twojej okolicy. Następnie należy przeanalizować zużycie energii w zależności od pory dnia czy godzin i dobrać odpowiednią taryfę. Posiadając powyższe informacje możemy przeanalizować ofertę sprzedawców na rynku i wybrać odpowiedniego dla Twoich potrzeb.
Jaką taryfę wybrać?
W zależności od rejonu i dostawców, ceny mogą być inne. Większość z nich proponuje swoim odbiorcom następujące taryfy:
• Nocna – obowiązuje w godzinach najmniejszego obłożenia
• Weekendowa – obowiązująca w dni wolne
• Szczytowa/pozaszczytowa – w godzinach szczytu energetycznego prąd kosztuje więcej, natomiast wraz z mniejszym obłożeniem spada również cena
Porównanie ofert w taryfie G dla gospodarstw domowych  dwóch przykładowych sprzedawców:
Każdy ze sprzedawców oferuje inne ceny w zależności od doboru taryfy. Powyższe ceny są aktualne,obowiązują od marca 2023r. Istotne jest aby wybrać ofertę odpowiednią dla Twojego przedsiębiorstwa. Przykładowo dla gospodarstw domowych lub mikroprzedsiębiorców dobrym wyborem może okazać się taryfa G12w która oferuje atrakcyjne ceny w porach pozaszczytowych. Przy wyborze tej taryfy możemy w miarę możliwości, zastanowić się nad rozkładem pracy urządzeń wymagających większych nakładów energetycznych na godziny w których koszt energii jest niższy.
Taryfy prądu dla firm.
Dostawcy energii elektrycznej oferują różne taryfy i promocje, tak więc przed wyborem warto przejrzeć oferty różnych firm i porównać koszty. Taryfa niedostosowana do potrzeb może znacznie zwiększyć koszty energii.
Taryfa C- możemy przynależeć do powyższej taryfy gdy jesteśmy podłączeni do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia.
Taryfa B- dostępna dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznej średniego napięcia.
Taryfa A- z tej taryfy korzystają odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia.
W celu porównania różnic cenowych zwrócimy uwagę na najpopularniejsze warianty dla firm czyli taryfę C i B. Taryfa obowiązująca od 1 września 2022r.:
Ceny samej energii w taryfie C i B są  porównywalne. Wybór grupy taryfowej zależy od poziomu napięcia z którego jesteśmy zasilani ( z niskiego czy z średniego napięcia). Pozostałe składniki ceny są oczywiście niższe w taryfie z grupy B, gdyż dystrybutor nie ponosi m.in. kosztów strat w transformatorze SN/nN.
Istotną sprawą pomiędzy taryfą C i B są opłaty za moc bierną pobieraną przez firmy. Gdyż w taryfie C zapłacimy za nią 3-krotnie więcej niż w taryfie B. Co ma istotny wpływ na wysokość rachunków i uzasadnia konieczność zastosowania kompensatorów mocy biernej.
Dobór odpowiedniej taryfy.
Dla przykładu możemy zwrócić uwagę na dwa rachunki w których zostały zastosowane różne taryfy, C11(całodobowa) i C12b(taryfa dzień/noc). Przy zużyciu takiej samej ilości energii w ciągu miesiąca (pierwsza tabela), oraz druga tabela przygotowana przy założeniu nierównomiernego obciążenia w ciągu doby np. w dzień zużycie energii wynosi 40% a w nocy 60%.
Najważniejsze punkty, wpływające na koszt energii w zależności od doboru taryfy:
1) Grupa taryfowa z której obecnie korzystasz (A,B,C,G)
2) W tabeli „odczyty” znajdują się informacje o ilości zużytej energii czynnej i biernej w ciągu miesiąca. Ze względu na rodzaj taryfy, odczyt mocy czynnej zostanie przedstawiony jako całość wykorzystanej energii, lub podzielony na energię zużytą w ciągu dnia i w nocy (taryfa C21b)
3) W punkcie 3 znajdują się informacje z których dowiesz się jak została wyliczona opłata za zużytą energię i po jakiej cenie za kWh w zależności od taryfy. W naszym przypadku widzimy że zastosowanie taryfy C12 jest o wiele tańsze, w wyniku czego rachunek za zużytą moc czynną jest niższy o ok. 7 tys. zł w ciągu miesiąca.
4) W kolejnym punkcie znajdziemy informacje o kosztach dystrybucji energii elektrycznej, czyli kosztach jej dostarczenia do odbiorcy. W wyniku zmiany taryfy różnice w cenie znajdziemy w składniku zmiennym opłat sieciowych, który zależy od ilości zużytych kWh przez odbiorcę. W naszym przykładzie zastosowanie taryfy C21, przynosi oszczędności na poziomie 700 zł miesięcznie.
5) To twoje zobowiązanie względem sprzedawcy i dystrybutora za zmierzone za pomocą licznika zużycie energii elektrycznej z uwzględnieniem kosztów dystrybucyjnych.
Na podstawie przeprowadzonej analizy, w prosty sposób można wywnioskować że zmiana taryfy jest w stanie przynieść wiele korzyści i oszczędności. Ważne jest jednak aby wiedzieć jakich zmian dokonać aby faktycznie tak było.

Potrzebujesz specjalisty?

Mogą Cię zaciekawić

POROZMAWIAJMY O MOŻLIWOŚCIACH

Sprawdź o ile obniżymy
Twoje koszty energii

Powiedz nam trochę o sobie 
i porozmawiajmy o optymalizacji Twoich kosztów.

    Numer telefonu

    Wysokość rachunku za energię w PLN

    Wydział Elektroenergetyki
    ul. Namysłowska 13/5
    03-454 Warszawa
    E-mail
    biuro@icpower.pl
    Telefon kontaktowy
    22 677 22 28 30
    envelopephone-handsetmap-marker