23 maja 2023

Kogeneracja

Co to jest kogeneracja i jak działa?
Jest to proces technologiczny spalania paliw, (np. gaz ziemny, LPG, biogaz) w wyniku którego otrzymujemy energię elektryczną i energię cieplną. Dzięki kogeneracji uzyskujemy znacznie efektywniejsze wykorzystanie danego paliwa, niż w przypadku zakupu energii elektrycznej z sieci oraz produkcji ciepła za pomocą kotła. Jest to najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym ale również ekologicznym.
Głównymi elementami układów kogeneracyjnych  są silnik i prądnica sprzęgnięte ze sobą. W czasie ich pracy energia mechaniczna pochodząca z wału silnika przekształcana jest za pomocą prądnicy w energię elektryczną natomiast ciepło które powstaje w wyniku spalania przez silnik paliwa jest odzyskiwane i wykorzystywane w sieci cieplnej przedsiębiorstwa.
Dla kogo?
Inwestycja w kogenerację znajduje swoje zastosowanie w wielu firmach, ale również domach, osiedlach czy w placówkach publicznych jak hotele i szpitale. Oszczędność – to jeden z głównych powodów dla których wiele instytucji decyduje się na kogeneracje. Nie mniej ważną zaletą, jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w czasie awarii sieci elektroenergetycznej, które jest bardzo istotne dla takich jednostek organizacyjnych jak szpitale, czy wyspecjalizowane firmy które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu.
Sterowanie
Sterowanie jest kluczowym procesem, który pozwala na zoptymalizowanie wydajności i efektywności systemu kogeneracyjnego. Zastosowanie odpowiednich technologii i strategii sterowania pozwala na zwiększenie efektywności ekonomicznej, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Poniżej przedstawiamy możliwe sposoby sterowanie kogeneracją:
Sterowanie obciążeniem – odnosi się do regulacji produkcji energii elektrycznej i ciepła w zależności od popytu. System kogeneracyjny może być zaprojektowany w taki sposób, aby automatycznie dostosowywał swoją produkcję do zapotrzebowania.
Sterowanie temperaturą – odnosi się do regulacji temperatury pracy systemu kogeneracyjnego,. Optymalna temperatura pracy pozwala na poprawę wydajności systemu i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Sterowanie trybem pracy – jest to wybór trybu pracy systemu kogeneracyjnego, takiego jak tryb pracy ciągłej lub pracy awaryjnej w zależności od warunków i potrzeb. System może być zaprogramowany, aby działał w różnych trybach pracy.
Sterowanie zdalne – umożliwia zdalne monitorowanie i kontrolowanie systemu kogeneracyjnego za pomocą systemu zarządzania energią. Dzięki temu można zoptymalizować wydajność systemu i szybko reagować na ewentualne problemy (Monitoring mediów produkcyjnych).
Kogeneracja a moc bierna
Kogeneracja to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z jednego źródła paliwa. Systemy kogeneracyjne często charakteryzują się zmiennością obciążenia, co może prowadzić do nadwyżek lub niedoborów mocy biernej i uniemożliwić pracę prądnicy w takim kogeneratorze.
Ważne jest, aby system był odpowiednio zaprojektowany i zoptymalizowany pod kątem minimalizacji wpływu mocy biernej. Pozwoli to na zwiększenie efektywności ekonomicznej i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. W celu zmniejszenia wpływu mocy biernej, można zastosować różne sposoby, takie jak:
Zastosowanie kompensatorów mocy biernej – kompensatory mocy służą do kompensacji mocy biernej poprzez wprowadzenie do obwodu mocy pojemnościowej lub indukcyjnej w zależności od charakterystyk.
Zastosowanie filtrów harmonicznych – które są w stanie kontrolować przepływ prądów odkształconych w sieci zasilanej z kogeneratora, co pozwala na redukcje mocy dystorsji w uzwojeniach prądnicy, znacznie zmniejszając straty, a czasem przywracając utraconą możliwość poprawnej generacji energii.
Optymalizacja obciążenia – pozwala na  dostosowanie produkcji energii elektrycznej do rzeczywistych potrzeb.
Korzyści wynikające z zastosowania kogeneracji

Oszczędzasz

Zwiększona wydajność  nawet o 30%.

Zapewniasz wysokie bezpieczeństwo

Zapewnia stałą dostępność energii. Bez względu na pracę sieci.

Inwestujesz w rozwiązanie ekologiczne

Ograniczasz emisje CO2.

Możliwość sprzedaży

Nadwyżkę energii możemy sprzedać do sieci.
Potrzebujesz specjalisty?
POROZMAWIAJMY O MOŻLIWOŚCIACH

Sprawdź o ile obniżymy
Twoje koszty energii

Powiedz nam trochę o sobie 
i porozmawiajmy o optymalizacji Twoich kosztów.

    Numer telefonu

    Wysokość rachunku za energię w PLN

    Wydział Elektroenergetyki
    ul. Namysłowska 13/5
    03-454 Warszawa
    E-mail
    biuro@icpower.pl
    Telefon kontaktowy
    22 677 22 28 30
    apartmentenvelopephone-handsetmap-markerchart-barsleaf