23 maja 2023

Instalacje wiatrowe

Wiatr to odnawialne źródło energii, które jest całkowicie darmowe, niewyczerpalne i powszechnie dostępne. Do wytworzenia energii używa się turbin wiatrowych, które służą do zmiany energii wiatru na pracę mechaniczną obrotu łopatek wirnika. Najczęściej spotykanymi wiatrakami są trzy śmigła, które są wysoko umocowane w celu jak najlepszej wydajności. Natomiast za śmigłami znajduje się generator prądu, który zamienia energię mechaniczną w elektryczną którą możemy wykorzystać, zmagazynować albo odprowadzić do sieci energetycznej.
Aktualnie jest to jedna z najbardziej powszechnych metod produkcji prądu, który zapewnia też największą wydajność, co przekłada się na niską cenę produkcji energii.
Korzyści wynikające z instalacji wiatrowych:

Oszczędności na opłatach za energię

Rozwiązanie ekologiczne

Niezależność energetyczna

Nowoczesny wizerunek firmy

Niewyczerpalne źródło energii

Bezobsługowość

Możliwość sprzedaży

Lokalizacja elektrowni wiatrowej
Lokalizacja to główny czynnik mający wpływ na jej efektywność i sens zastosowania elektrowni wiatrowej. Ich montaż jest szczególnie opłacalny w miejscach gdzie wiatr jest silny i wieje nieustannie, gdzie produkcja energii nie będzie przerywana.
Duże elektrownie wiatrowe muszą spełniać wymagania prawne odnośnie miejsca montażu wiatraka. Między innymi muszą stać w odległości większej od dziesięciokrotności wysokości elektrowni od budynków mieszkalnych oraz zapewnić mieszkańcom brak uciążliwego hałasu z ich strony. Mała elektrownia wiatrowa (do 50kW) nie podlega powyższym przepisom. W jej przypadku najistotniejszym elementem będzie w której strefie wiatrowej będzie się znajdować. Może okazać się, że mieszkamy w strefie nie korzystnej dlatego też warto zastanowić się czy taka inwestycja będzie dobrym wyborem.

Czy instalacja wiatrowa jest dla Ciebie?
Produkcja prądu z wiatru jest inwestycją cieszącą się uznaniem wśród przedsiębiorców, która sprowadza się do oszczędności, bezpieczeństwa ale również zyskujemy na wizerunku firmy. W wyniku własnej produkcji energii jesteśmy w stanie zasilić część sprzętów firmowych z darmowego naturalnego źródła, a przy jej produkcji nie wpłyniemy negatywnie na środowisko co zwiększa atrakcyjność firmy w oczach inwestorów czy klientów.
Dużą popularnością aktualnie cieszą się również przydomowe elektrownie wiatrowe. Spoglądając na stałe wzrosty kosztów energii, wiele osób zaczyna już teraz szukać alternatywnych rozwiązań dla jej pozyskania. Posiadanie własnego źródła energii pozwoli na większa niezależność energetyczną i pozwoli na jej bez przerwową pracę w wyniku awarii sieci.

Instalacja wiatrowa a moc bierna
W większości przypadków przy instalacji wiatrowej wykorzystuję się falowniki. Falownik to urządzenie elektroniczne, które przetwarza prąd stały generowany przez turbinę wiatrową na prąd zmienny o napięciu i częstotliwości zgodnych z siecią elektroenergetyczną. Energia bierna pojawia się najczęściej wskutek jego działania. Falowniki te posiadają wbudowane kondensatory które są głównym powodem występujących dodatkowych opłat na fakturze z tytułu mocy biernej pojemnościowej. Problem ten najczęściej pojawia się w okresie bezwietrznym kiedy energia z wiatraka jest bardzo mała lub równa zeru.
Innym czynnikiem wpływającym na wartość mocy biernej mają instalacje wiatrowe w których zastosowano długie przewody przesyłowe. Może to się tyczyć dużych instalacji wiatrowych powyżej 50kW, gdy instalacje muszą stać w odległości większej od dziesięciokrotności wysokości elektrowni od budynków mieszkalnych. Przyczyną tego zjawiska jest pojemność między przewodami elektrycznymi, która pojawia się nawet przy bardzo małych odległościach między nimi. Ta pojemność powoduje, że prąd przepływający przez przewody może mieć składową bierną, czyli prąd, który nie wykonuje pracy mechanicznej lub cieplnej ale wywołuje przesunięcie fazowe między napięciem a prądem. W przypadku długich przewodów, pojemność między przewodami staje się większa, co prowadzi do większej składowej biernej pojemnościowej. Skutkiem tego może być spadek mocy czynnej w układzie, co oznacza, że energia elektryczna przepływająca przez układ jest zużywana na wywołanie przesunięcia fazowego między napięciem a prądem, a nie na wykonanie pracy.
Do poprawy współczynnika mocy wykorzystuje się specjalne kompensatory, które obecnie są nieodłącznym elementem rozbudowanych instalacji sprawiając że ich użytkowanie jest bardziej efektywne i tańsze.

Jako firma działamy na wielu płaszczyznach odznaczając się dużym doświadczeniem i profesjonalnym podejściem do każdej indywidualnej sytuacji. Na rynku działamy już od wielu lat i również Tobie pomożemy.

POROZMAWIAJMY O MOŻLIWOŚCIACH

Sprawdź o ile obniżymy
Twoje koszty energii

Powiedz nam trochę o sobie 
i porozmawiajmy o optymalizacji Twoich kosztów.

    Numer telefonu

    Wysokość rachunku za energię w PLN

    Wydział Elektroenergetyki
    ul. Namysłowska 13/5
    03-454 Warszawa
    E-mail
    biuro@icpower.pl
    Telefon kontaktowy
    22 677 22 28 30
    envelopephone-handsetmap-marker